Member terms

Members of the Board of Visitors are appointed by the governor to terms expiring on the following dates:

June 30, 2023

  • Anthony Bedell, Washington, DC
  • Carolina Espinal, Washington, DC
  • Alexis Swann, Yorktown, VA
  • Shantaram Talegaonkar, Richmond, VA

June 30, 2024

  • H. Benson Dendy III, Richmond, VA
  • Carmen Lomellin, Arlington, VA
  • Keith T. Parker, Decatur, GA
  • Tonya Parris-Wilkins, Chester, VA

June 30, 2025

  • Andrew C. Florance, Washington, DC
  • Todd Haymore, Richmond, VA
  • Edward McCoy, Glen Allen, VA 
  • Tyrone E. Nelson, Henrico, VA

June 30, 2026

  • Peter Farrell, Richmond, VA
  • Ellen Fitzsimmons, Charlotte, NC
  • Clifton Peay, Midlothian, VA
  • Dale Jones, Alexandria, VA